< Zpět na všechny příspěvky

Osud nám přihrál Spectodu přímo do ruky, říká Dominik Stasiowski

Autor: Šárka ze Spectody, 13. 9. 2021


První rozhovor na našem blogu spatřil světlo světa. Těší nás, že můžeme v redakci přivítat Martina Kopa, Dominika Stasiowski a Marka Šulce, kteří nám přišli představit svůj projekt Training lights. Dozvěděli jsme se, jak takové tréninkové vybavení funguje, na co tým v současnosti soustředí svou pozornost nebo také co tvůrci plánují do vzdáleného budoucna. Přečtěte si nyní více o nápadu, jenž spontánně vznikl na soustředění české mužské volejbalové reprezentace, a jehož součástí je systém Spectoda.

Ve zkratce nám prosím představte svůj produkt, Training lights.

Training lights, tréninková světla, jsou inovativní sportovní pomůckou, která má posunout úroveň periferního vidění, rychlost hráčských reakcí a do jisté míry simulovat herní situace. To vše pomocí vizuálního podnětu - světla. Aktuálně usilovně pracujeme na modelu

zaměřeném především na volejbal. Jedná se o světelné pásky, jež lze pověsit na síť a manuálně či automaticky ovládat skrze mobilní aplikaci, a to jak jednotlivě, tak všechny naráz v jakékoliv barvě dle výběru.

Uveďme si praktický příklad použití: Uprostřed volejbalové sítě čeká připravený hráč na světelný signál jednoho z pásků. Znamení vysílá jiná osoba prostřednictvím aplikace v mobilním telefonu. Jakmile se pásek rozsvítí, hráč má za úkol přesunout se co nejrychleji do daného směru a provést předem určený volejbalový úkon - například blokařský přesun. Inovativní způsob tréninku nám přináší kromě již zmíněného také vyšší efektivitu a variabilitu. Těží tak samotní hráči i jejich trenéři.

V jaké fázi se momentálně nacházíte?

Těsně před startem - alespoň co se prvního prodejního prototypu týče! S Spectoda jsme si odklepli finální podobu pásků a postupně dotahujeme přípravy aplikace, webu, zkrátka všech nezbytných věcí okolo vstupu na trh. Věříme, že do měsíce až dvou budou Training lights běžně k dostání.

Budu si moct tréninková světla pořídit i sama pro sebe, nebo jsou určeny spíše větším klubům na jisté úrovni? Našla bych pro ně individuální využití?

Světla si s jistotou může pořídit i jednotlivec - buď si na trénink najdete parťáka, který bude určovat tempo manuálně, nebo si v aplikaci nastavíte automatickou sekvenci. Vhodnější využití je však pro celé skupiny, v nichž spolupracuje více hráčů naráz.

Na úrovni již tolik nezáleží. Training lights poslouží stejně dobře vrcholovým sportovcům jako začínajícím dětem i dospělým. Zatímco profesionálům světla pomohou s jejich rozhodovacími procesy ve hře, u menších hráčů vyvinou periferní vidění a přinesou do tréninku interaktivitu, kreativitu a nepostradatelnou zábavu.

Co je vaším aktuálním cílem? Kde se vidíte za pět let?

Nejdříve chceme spustit oficiální prodej a dostat náš produkt k jednotlivým klubům napříč Českou republikou. V případě úspěchu je dalším krokem ovládnout celou Evropu.

Později bychom rádi myšlenku Training lights šířili celosvětově, a to nejen ve volejbalové sféře, ale i na dalších sportovních frontách - například ve fotbale, tenisu, basketbalu a všude, kde to bude dávat smysl.

Jaká tajemství skrývá příběh vašeho týmu?

Z kariérních úspěchů můžeme zmínit úspěšné spuštění mobilní aplikace pro Český volejbalový svaz. Pod názvem Český volejbal je dostupná na platformách App Store i Google Play. Jedná se o informační servis určený pro hráče, trenéry a také fanoušky. Původně byla předmětem Markovy a Martinovy bakalářské práce, vedení svazu se však natolik zalíbila, že se rozhodlo ji předělat na mimoškolní veřejné dílo. V ten moment se kluci rozhodli přizvat mě a já neváhal. Projekt stále běží; my ho průběžně udržujeme a rozšiřujeme.

Podporuje vás nejbližší okolí? Najdou se lidé, kteří vám s produktem pomáhají, případně jak?

Velkou oporou nám jsou určitě všichni členové rodiny. Markův bratranec David nám dále pomáhá s marketingem a vedením značky, Martinova maminka pečlivě vede firemní účetnictví a společní kamarádi vzali na svá bedra právní záležitosti. Když potřebujeme něco zařídit nebo navázat spolupráci s profesionálem v dané oblasti, nejprve pátráme v nejužších kruzích. Tvořit ve spojení s blízkými osobami nás neskutečně baví a naplňuje.

Velkou podporu jsme získali od pana Zdeňka Haníka, bývalého reprezentanta a předního metodika volejbalu v České republice. Náš nápad se mu zalíbil, a proto nám pomáhá udržet myšlenku ve správném směru a současně ji sám propaguje.

 

Všem, i těm nejmenovaným, mockrát děkujeme. Bez vás by se tato vize nemohla stát realitou.

Proč jste se rozhodli využít pro svůj produkt zrovna systém Spectoda?

Abych pravdu řekl, nebylo o čem se rozhodovat. Osud nám to celé přihrál přímo do ruky! Aničku Veselou znám téměř 9 let a mnohé jsme si spolu prožili. Věděl jsem, že začala podnikat s interaktivním ovládáním světla, systémem Spectoda, a před námi zrovna stál velký úkol - zpracovat svítící pásky.

 

Neměli jsme o výrobě ani ponětí. Navíc s hardwarem nikdo z nás pořádně neumí. V ten moment jsem si vzpomněl na svou Aničku a s kluky jsme se shodli, že se ji pokusíme zkontaktovat a oslovit. Nyní už téměř rok intenzivně spolupracujeme, vyvíjíme tréninková světla a my jsme za vývoj situace neskutečně vděční!

Jakou roli pro vás hraje Spectoda jako systém?

Spectoda jako systém je tajnou ingrediencí při řízení světelných pásků. Usnadňuje nám práci s vytvářením ovládacích nástrojů a připojování skrze aplikaci.

Máte pocit, že jsme něco vynechali? Co byste rádi dodali?

Děkujeme mockrát za rozhovor i naši dlouhotrvající spolupráci. Myslím, že si můžu dovolit říct, že zde tvoříme něco hodnotného. Už teď se nemůžeme dočkat velkého finále!


I my děkujeme za příjemný a poučný rozhovor. Držíme klukům palce s uveřejněním Training lights na trh i vývojem dalších podobně šikovných sportovních pomůcek.

Zajímá vás, jak bude tento příběh pokračovat? Sledujte na Instagramu účet @traininglights a mějte všechny informace z první ruky!

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram