< Zpět na všechny realizace

Revoluční tisková farma z dílny Prusa Research svítí díky systému Spectoda

Autor: Anna Veselá, 13. 10. 2021
Foto: Prusa Research

 

Společnost Prusa Research, jeden z největších světových výrobců 3D tiskáren, představila na výstavě EXPO 2020 v Dubaji revoluční novinku. Tisková farma složená ze třicetičtyř 3D tiskáren představuje významný posun v automatizované produkci. Kromě toho ještě navíc svítí, a to právě díky systému Spectoda.

 

Tým Prusa Research představil v rámci plně funkčního prototypu několik nových prvků. Mluvíme například o softwaru Prusa Connect, který řídí procesy v celé farmě, vybírá vhodné tiskárny a zároveň si drží přehled o všech datech a statistikách. Hotové výrobky vyzvedne včetně tiskového plátu speciální mechanické rameno. Mimo vývojový tým tiskárny nově doplnil LED pásky. Vzhledem k technologickým požadavkům představuje Spectoda ideální variantu zajišťující tvorbu a ovládání světelných efektů

Proč zrovna Spectoda?

V první řadě bylo naším úkolem zachovat modularitu celé farmy. Proto jsme vložili Spectoda Controllery do každé z 34 tiskáren a bezdrátově je mezi sebou propojili. Tento způsob implementace je u zařízení kontrolovaných systémem Spectoda zvykem a nese s sebou hned několik výhod:

  • Farmu si můžete nechat postavit v jakékoliv velikosti;
  • v případě servisu 3D tiskárnu jednoduše odpojíte a poté zapojíte zpět do systému;
  • každá tiskárna je osvětlena LED pásky instalovanými přímo na zařízení, ale také LED pásky na tiskárně umístěné nad ní, a to aniž by byly propojené drátově.
Foto: Prusa Research

Technologické výzvy

Z technologického hlediska před námi vyvstaly dvě hlavní výzvy. V prvním kroku jsme napojili Controllery na webové rozhraní Prusa Connect (SW propojení), které díky tomu dokáže vyvolávat animace při výběru 3D tiskárny. Zároveň je Spectoda Controller propojený s řídící jednotku samotné 3D tiskárny (HW propojení). Ta pak spouští animace v každém kroku 3D tisku.

 

Tiskárna se soustředí čistě na produkci a nestane se tedy, že je v jeden moment zahlcená příkazy pro tisk i ovládání světla. V případě poruchy navíc dokáže Spectoda upozornit na tuto situaci specifickou animací nezávisle na funkčnosti dané tiskárny. 

 

Kromě nároků na technické funkce plní Spectoda i vizuální požadavky. Celá farma dokáže přehrávat světelné efekty, které působí jako celek, aby zaujala příchozí na první pohled. Jak už jsme zmínili výše, světla návštěvníky provádí také každým krokem 3Dtiskového procesu - od výběru tiskárny, až po vyzvednutí za pomoci 3D tiskového ramena.

 

 

Foto: Prusa Research

Farma v Českém pavilonu

Dubajskou instalaci můžete vidět od 1. října 2021 do 22. března 2022 v Českém pavilonu na celosvětové výstavě EXPO 2020. Kromě vizuální podívané je možné na místě s farmou přímo interagovat. Účastníkům akce je k dispozici tablet, v němž si mohou zvolit vlastní sněhovou vločku. Tu potom jedna z 3D tiskáren vytiskne z fluorescenčního PLA.

 

Foto: Prusa Research
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram