< Zpět na všechny realizace

Street art, Václav Havel a Spectoda jsou součástí expozice v Paříži

Autor: Šárka ze Spectody, 6. 8. 2022

 

Na plotě velvyslanectví České republiky v Paříži svítí tři a půl tisíce diod z dílny Spectoda. Spolu s Eiffelovou věží osvětlují výstavu pouličních děl, která doprovází zahájení českého předsednictví v Radě Evropské unie.

Plynulejší světelné animace za nižší náklady

Plot české ambasády osvětlilo 3 500 diod na 60 metrech LED pásků. Do Paříže je přijeli nainstalovat zakladatelé firmy Spectoda Anna Veselá a Matěj Suchánek. Pásky se rozbíhají od zrcadla, které zdobí vlajka Evropské unie společně s Českým lvem. Symbolizuje, že Evropa je součástí nás všech.

 

„Na instalaci používáme náš vlastní komunikační protokol, který vyvíjíme. Uplatňuje úplně jiný přístup k tomu, jak světla ovládat, přecházíme z centralizovaného modelu na decentralizovaný. To nám umožňuje dělat mnohem kvalitnější a plynulejší animace za nižší náklady na infrastrukturu,“ popisuje technickou stránku projektu Veselá.

„Evropa jako úkol“

Jedním z hlavních námětů expozice je slogan českého předsednictví „Evropa jako úkol“, který odkazuje na myšlenky Václava Havla. Portrét bývalého českého prezidenta ztvárnila mladá umělkyně Lenka Brázdilová. Na společné malbě s délkou 50 metrů se podíleli i Pavla Šťastná, Oskar Šťastný a studenti Školy a Akademie Michael.

 

 

S názvem výstavy Svoboda a energie přišli Michal Fleischmann, velvyslanec České republiky ve Francii, a kurátor uměleckého projektu výtvarník Pavel Šťastný, který je mimo jiné autorem loga Občanského fóra.

 

„Rád bych, aby české předsednictví dalo Evropě novou energii a kultura je toho nedílnou součástí. Proto realizujeme tak velkou malbu na plot naší ambasády. Výtvarník Pavel Šťastný mnohokrát zpracovával témata Václava Havla, takže bylo hned jasné ho pověřit realizací díla,“ říká Fleischmann.

600 kilogramů nápojových kartonů

Autoři projektu dbali i na jeho udržitelnost. Proto galerijní stěnu tvoří české ekologické desky PackWall z recyklovaných nápojových kartonů. Část expozice na nich vznikla už v České republice, část se domalovala přímo v Paříži.

 

Připravujete projekt za hranicemi? Rádi se za vámi podíváme k sousedům i do nejodlehlejšího koutu světa. Přečtěte si, jak jsme rozsvítili tiskovou farmu na EXPO v Dubaji nebo kavárnu Grão v Bratislavě na Slovensku.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram