< Zpět na Spectoda blog

Tangle se mění na Spectodu, ovládnout světlo chce i v zahraničí

Autor: Lucie ze Spectody, 19. 5. 2022

Systém pro ovládání svítících tanečních bot Tangle se za dva roky posunul ve vývoji i využití. „Klubko" či „smotanec", jak zní doslovný překlad názvu, už nestačí. Nasvětlujeme originální prostory, děláme světelné show a ovládáme světlo podle přání klientů. Přišel čas na Spectodu.

„Míříme do zahraničí. Máme ambice posouvat možnosti světla a chytrého svícení nejen u nás, ale i v evropských metropolích. První zakázky za sebou už máme ve Spojených arabských emirátech, kontakty máme v Belgii a další budou následovat," říká spoluzakladatelka Spectody Anna Veselá.
Anna Veselá spolu a Matějem Suchánkem vytvořili v roce 2020 systém, díky kterému lze bezdrátově propojovat světelné prvky a vdechovat jim život. Může tak reagovat na pohyb, dotek, otřes a další podněty. „Jeho velká výhoda je, že funguje autonomně – nevyžaduje přítomnost počítače, který by ho řídil. Díky tomu vznikají interaktivní instalace ve veřejném prostoru či nové produkty, od lampiček až po bezpečnostní prvky v továrnách," popisuje Matěj Suchánek.

Spektakulární dioda

Důvodem pro nynější změnu jména je plánovaná expanze, s ní spojené právní kroky a růst firmy. Z původních dvou lidí je dnes patnáctičlenný tým, který stále zdokonaluje a vyvíjí systém, vyrábí nejrůznější součásti osvětlení na míru, stará se o obchod a zákazníky či pečuje o NARA lampu, která je zatím jediným produktem firmy určeným pro běžné domácnosti.
„Naší vizí je vytvoření nového standardu pro ovládání světel. Spectoda má obrovské možnosti využití od uměleckých představení a show, přes prezentace produktů až po průmyslové využití. A v pozdější fázi díky ní rozšíříme chytré osvětlení i do měst a obcí, kde ušetří peníze i životní prostředí a omezí světelný smog," doplňuje Anna.
Nový název vznikl spojením slov SPEKTAKULÁRNÍ a DIODA.
  • Slovo spektakulární pochází z latinského spectaculum = divadlo, jeviště, vyjadřuje něco zvláštního, neobvyklého, budícího pozornost.
  • Slovo dioda reprezentuje polovodičovou součástku, díky které dáváme našemu systému jas.
Součástí nového jména je i slovo SPEKTRUM. Právě to velmi dobře vystihuje to, co děláme – barvy, možnosti, rozcestí.
Spectoda (dříve Tangle) původně vznikla pro ovládání svítících tanečních bot Nyxies. Anna s Matějem hledali systém, který by umožnil botám reagovat na došlápnutí a zároveň je vzájemně synchronizoval. Brzy ale zjistili, že na trhu nic takového není, a tak se pustili do vývoje.
„Za dva roky se využití Tanglu rozrostlo daleko za hranice tance a obecně kultury. Nasvětlujeme interiéry nejrůznějších podniků, kterým připravujeme ovládací aplikace na míru, připravujeme světelné show pro prezentace nejrůznějších produktů, nebo posouváme možnosti umění. A spolupracovali jsme i na českém pavilonu na EXPO 2020 v Dubaji, kde Tangle ovládal synchronizované nasvícení farmy čtyřiačtyřiceti 3D tiskáren od Prusa Research," vyjmenovává Matěj.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram