< Zpět na všechny příspěvky

Proč barvy na RGB LED páskách vypadají jinak než na počítači?

Autor: Eliška ze Spectoda, 9. 2. 2024

LED pásky dokáží zobrazit širokou škálu barev, ovšem nemohou se srovnávat s technologií počítače. Problém představují především tmavé barvy, čistá černá nebo hnědá.

Displej počítače i RGB LED pásky vytváří barvy pomocí kombinace červeného, zeleného a modrého světla. U pásků ji nastavíte pomocí zapnutí či vypnutí jednotlivých LED diod v různé intenzitě. Displeje používají pixelovou technologii, kde každý pixel kombinuje červené, zelené a modré subpixely pro zobrazení širokého spektra barev. Na počítači proto rozlišíte mnohem více odstínů.

LED pásky mají omezení jak v šíři spektra, tak vůbec ve tvorbě některých barev. Barvy, kterými nelze zářit na LED pásku se světlým difuzorem, jsou následující:

Černá barva: Černá je v podstatě absence světla, proto na LED pásku, který vytváří barvy kombinací RGB diod, nelze zobrazit pravou černou. 

Hnědá barva: Hnědou je obtížné přesně zobrazit kvůli její komplexnosti v RGB systému.

Tmavé odstíny: Na rozdíl od počítače, který prosvěcuje skrz černou obrazovku, LED diody svítí skrz světlý difuzor, což je omezuje při tvorbě tmavých odstínů. Barvy jako tmavě zelená nebo tmavě modrá také vyžadují velmi jemné nastavení intenzity světla, která je na LED pásku omezená.

Teoreticky je možné svítit tmavými odstíny, pokud bychom místo světlého difuzoru použili tmavý. V takovém případě by rekvizity ale nedokázaly zobrazit čistou bílou barvu. LED pásky by na to neměly dostatečný výkon.

Další faktory, které mohou ovlivnit rozdílné vnímání stejných barev z jiných zdrojů, jsou např. rozdílná teplota chromatičnosti a CRI.

Rekvizity s RGB LED pásky sice nerozsvítí temnější barvy, ale ve srovnání s možnostmi, které nabízejí, je toto omezení pouhá drobnost. Mrkněte, jak perfektně rozzáří prostor v sekci Realizace.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram