< Zpět na všechny realizace

Světlo proti nenávisti: Památku Juraje a Matúše osvětlujeme duhovými barvami

Autor: Eliška ze Spectoda, 28. 10. 2023

12. října 2022 se dva mladíci, Juraj a Matúš, stali oběťmi teroristického útoku v bratislavském klubu Tepláreň. O rok později na stejný den se horní část Václavského náměstí v Praze rozzářila duhovými barvami. Připomněla tak jejich osud a zároveň poslala silný vzkaz o akceptaci a lásce.

Spectoda ve spolupráci s Prague Pride

Po doporučení Martina Pošty, ředitele Signal festivalu, nás oslovil spolek Prague Pride s žádostí o spolupráci na tomto významném projektu. Pracovali jsme s jedním z upcyklovaných světelných prvků, které navrhl light designér Lukáš Dřevjaný. Vytvořili jsme světelnou show, která byla synchronizována s audionahrávkou. V ní tři rodiče vyprávěli své příběhy a zkušenosti o tom, jaké strachy zažívají jakožto rodiče dětí z LGBT+ komunity.

Více než jen světla

Návštěvníci měli možnost se nejen ponořit do působivé audiovizuální show. Mohli také zapálit svíčku na památku Juraje a Matúše, vytvořit si vlastní transparent nebo podepsat výzvu „Společně proti nenávisti“.

Světelný design se tak stal nástrojem pro vyjádření hlubokého společenského poselství. Spectoda je hrdá, že mohla být součástí této události a ukázat, jak může světlo inspirovat a spojovat.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram