< Zpět na všechny realizace

Spectoda postavila interaktivní světelný most v digitální galerii Pixelbase

Autor: Eliška ze Spectoda, 4. 10. 2023

Most Pixelbase

V srdci historické Prahy vznikl jeden z nejzajímavějších projektů poslední doby: digitální galerie Pixelbase. Svou jedinečnost získává kombinováním historického prostředí s moderní technologií. Jedním z jeho unikátních prvků je interaktivní světelný most poháněný Spectodou.

Světlo jako neobyčejný prvek mezi digitálním uměním

Představitelé galerie Pixelbase, Matěj Zimák a Patrik Gudev, požádali náš tým, aby dodal galerii výjimečnou světelnou auru, a to v souladu s digitálním uměním, které galerie prezentuje. Původně jsme měli zajistit pouze dočasné osvětlení pro otevírací event, ale vize se rychle změnila ve stálou interaktivní instalaci.

K projektu jsme byli pozváni díky již dřívější spolupráci s Patrikem. Tehdy jsme společně vytvořili světelnou rekvizitu pro jeho hudební projekt Golden Cat. 

Most se proměňuje podle pohybu i aktuální výstavy

Pro realizaci jsme zvolili digitální RGB LED pásky, dva Spectoda Controllers Hobby a PIR senzory, které oživují most pokaždé, když ho návštěvník překročí. Zvolna pulzující světlo reaguje na každý pohyb, zve k interakci a zároveň přizpůsobuje svou paletu podle aktuálně vystavovaného umění.

Kromě světelného mostu jsme pro galerii vytvořili i svíticí logo, které láká návštěvníky u vstupu. Celý projekt od nápadu po realizaci trval pouhých 14 dní.

Pixelbase: střetnutí historie s moderní dobou

Pixelbase není jen digitální galerií. Jedná se o epicentrum technologií, kreativity a vzdělávání v Praze. Nachází se ve sklepním prostoru historického domu Franze Kafky na náměstí Franze Kafky 24/3, kousek od Staroměstského náměstí. 

Stačí vejít do Point Dining Bar a na konci místnosti objevíte schody vedoucí dolů k Pixelbase. Jak scházíte, uvítá vás pulzující žluté logo Pixelbase. 

Spectoda technologie má využití napříč průmysly

Ačkoli náš světelný most je uměleckým dílem, technologie, kterou používáme, se neomezuje jen na galerie. Spojení s PIR senzory nachází využití v rámci řízení osvětlení v průmyslu i v komerčních prostorech, kde může přinést značné úspory energie. Jak? Přečtěte si o šetření energie v dalším článku na blogu.

Pixelbase a interaktivní most jsou skvělým příkladem toho, jak technologie a umění mohou z obyčejného prostoru vytvořit jedinečný zážitek. Přijďte a prožijte to na vlastní kůži.

 

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram