< Zpět na všechny realizace

V mateřské škole Kamenačky se svítí zdravě a efektivně

Autor: Eliška ze Spectoda, 4. 10. 2023

V červenci 2023 došlo k významné modernizaci osvětlení v MŠ Kamenačky v brněnské čtvrti Židenice. V rámci tohoto projektu byla ve třech třídách a v kanceláři ředitelky nahrazena zastaralá světla moderními svítidly. Konkrétně plnospektrálními svítidly Bright Light od společnosti Lumbio. Nová světla přinášejí řadu výhod pro zdraví a produktivitu dětí i zaměstnanců školky.

Osvětlení, které se skoro neliší od slunečnímu svitu

Bright Light reprezentuje pokrok v oblasti osvětlení. Toto svítidlo bylo vyvinuto společností Lumbio po dlouhodobém výzkumu a spolupráci s odborníky z biologie a chronobiologie. Poskytuje plnospektrální světlo, což v praxi znamená napodobení světla slunce s minimální odchylkou, konkrétně jen 2 %. 

Lidské tělo potřebuje více slunečního svitu, než mu dnes v uzavřených prostorách poskytujeme. Výměna starých světel za Bright light tak přináší řadu pozitivních vlivů pro náš organismus. Pomáhá s lepší syntézou vitamínů, regulací hormonální rovnováhy nebo zlepšením psychické pohody, podobně jako přirozené světlo.

Jas světel se mění automaticky podle senzorů

Dalším klíčovým prvkem projektu je kombinace Spectoda technologie s daylight senzory. Do každé místnosti jsme přidali Spectoda Controller Industry, který napřímo komunikuje se senzorem. Podle něho pak upravuje jas světla podle množství přirozeného osvětlení ve třídách. 

>>> Zjistěte, proč je bezdrátové řízení světel budoucnost.

Výsledkem je stále optimální úroveň osvětlení a až 40% úspora energie oproti tradičnímu osvětlení bez řízení. Pro uživatele je také k dispozici dotykový vypínač, který umožňuje snadnou manipulaci se světlem.

 

Modernizace v MŠ Kamenačky ukazuje potenciál kombinace kvalitního osvětlení a inteligentního řízení. Je to modelový příklad toho, jak mohou moderní technologie zlepšit zdravotní podmínky, zvýšit komfort a zároveň přispět k úsporám energie. Ve Spectodě věříme v sílu této kombinace a těšíme se na další podobné projekty a výzvy.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram