Spectoda sestavila svíticí skulpturu pro výzkumné laserové centrum ELI Beamlines. Využili jsme tentokrát možnosti LED pásků ovládaných naším systémem pro demonstraci toho, jak fungují lasery. ELI Beamlines konstrukci poprvé vystavovali v červnu při své prezentaci na Veletrhu vědy na výstavišti v pražských Letňanech.
Světlo vs. laser: Spectoda a ELI Beamlines
ELI Beamlines je výzkumné centrum se sídlem v Dolních Břežanech. Vytváří mezinárodní tým vědců a provozuje jedny z nejintenzivnějších laserových systémů na světě. Chtěli posunout způsob, jakým prezentují svou práci široké veřejnosti na akcích a veletrzích. Hledali proto nějaký interaktivní prvek pro demonstraci, jak fungují jejich lasery.
K tomuto účelu zjišťovali, jaké možnosti pro nabízí digitální LED pásky. Jak laser, tak LED pásky totiž představují typ světelného zdroje, takže se mohou skvěle doplňovat. A na základě doporučení se s touto otázkou obrátili právě na nás. Spolu jsme pak vytvořili koncept skulptury, která by reprezentovala druhy laserů 4 různými tyčemi.
Skulptura získala tvar Burdž Chalífy
Finální představa byla sestavit dekorativní skulpturu, jež by ukazovala odlišnou délku, barvu a rychlost jejich čtyř laserů. U konstrukce jsme se inspirovali našimi SpectaSticks a podle nápadu klienta jsme postavili 4 různé velikosti tyčí do tvaru Burdž Chalífy.
Stačilo jen schválit vizualizaci a hned jsme se pustili do práce. Na produktu bylo nakonec použito 26 metrů LED pásků a celá skulptura měla výšku 3 metry. Klient může konstrukci ovládat ze Spectoda Studia, kde jednoduše změní animace a efekty dle svých potřeb.
Premiéru skulptura zažila na Veletrhu vědy na výstavišti v Letňanech 8. – 10. června 2023.
Po skulptuře následovalo interaktivní logo
Po úspěšné spolupráci jsme se pustili do výroby loga I <3 LASER, které umí přehrávat světelné animace. V srpnu jsme ho úspěšně nainstalovali a nyní září v Dolních Břežanech.
„V produkci světelných rekvizit se posouváme rychle kupředu. Využíváme již několikrát osvědčené postupy a koncepty, což urychluje a ulehčuje proces oběma stranám. Na skulptuře nás upřímně překvapilo, jak je nakonec mohutná. Nezdá se to, ale 3 metry už je opravdu pěkná výška. Jsme rádi, že se na nás ELI Beamlines obrátili a že jsme zase měli možnost se světlem vytvořit něco neobvyklého,” komentuje Anna Veselá, CEO Spectody.
Se světlem opravdu dokážete divy. Mrkněte i jak jsme světlo s naším systémem implementovali do sochy Pavla Šťastného, na umělecké expozici v Paříži nebo jak oslňuje návštěvníky klubu ROXY přímo u vstupu.