< Zpět na všechny realizace

Světlo ukazuje veřejnosti, jak funguje laser

Autor: Eliška ze Spectoda, 29. 8. 2023

Spectoda sestavila svíticí skulpturu pro výzkumné laserové centrum ELI Beamlines. Využili jsme tentokrát možnosti LED pásků ovládaných naším systémem pro demonstraci toho, jak fungují lasery. ELI Beamlines konstrukci poprvé vystavovali v červnu při své prezentaci na Veletrhu vědy na výstavišti v pražských Letňanech.

Světlo vs. laser: Spectoda a ELI Beamlines

ELI Beamlines je výzkumné centrum se sídlem v Dolních Břežanech. Vytváří mezinárodní tým vědců a provozuje jedny z nejintenzivnějších laserových systémů na světě. Chtěli posunout způsob, jakým prezentují svou práci široké veřejnosti na akcích a veletrzích. Hledali proto nějaký interaktivní prvek pro demonstraci, jak fungují jejich lasery. 

K tomuto účelu zjišťovali, jaké možnosti pro nabízí digitální LED pásky. Jak laser, tak LED pásky totiž představují typ světelného zdroje, takže se mohou skvěle doplňovat. A na základě doporučení se s touto otázkou obrátili právě na nás. Spolu jsme pak vytvořili koncept skulptury, která by reprezentovala druhy laserů 4 různými tyčemi.

Skulptura získala tvar Burdž Chalífy

Finální představa byla sestavit dekorativní skulpturu, jež by ukazovala odlišnou délku, barvu a rychlost jejich čtyř laserů. U konstrukce jsme se inspirovali našimi SpectaSticks a podle nápadu klienta jsme postavili 4 různé velikosti tyčí do tvaru Burdž Chalífy.

Stačilo jen schválit vizualizaci a hned jsme se pustili do práce. Na produktu bylo nakonec použito 26 metrů LED pásků a celá skulptura měla výšku 3 metry. Klient může konstrukci ovládat ze Spectoda Studia, kde jednoduše změní animace a efekty dle svých potřeb.

Premiéru skulptura zažila na Veletrhu vědy na výstavišti v Letňanech 8. – 10. června 2023.

Po skulptuře následovalo interaktivní logo

Po úspěšné spolupráci jsme se pustili do výroby loga I <3 LASER, které umí přehrávat světelné animace. V srpnu jsme ho úspěšně nainstalovali a nyní září v Dolních Břežanech.

„V produkci světelných rekvizit se posouváme rychle kupředu. Využíváme již několikrát osvědčené postupy a koncepty, což urychluje a ulehčuje proces oběma stranám. Na skulptuře nás upřímně překvapilo, jak je nakonec mohutná. Nezdá se to, ale 3 metry už je opravdu pěkná výška. Jsme rádi, že se na nás ELI Beamlines obrátili a že jsme zase měli možnost se světlem vytvořit něco neobvyklého,” komentuje Anna Veselá, CEO Spectody.

Se světlem opravdu dokážete divy. Mrkněte i jak jsme světlo s naším systémem implementovali do sochy Pavla Šťastného, na umělecké expozici v Paříži nebo jak oslňuje návštěvníky klubu ROXY přímo u vstupu.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram